Kismamák meg szoktak keresni azzal a kérdéssel, hogy össze tudnék-e nekik állítani olyan mozgássort, amit ők is csinálhatnának, bár az orvos eltiltotta őket a mozgástól, és ágyban fekvésre vannak ítélve. 
Igen, természetesen össze tudok, de feladatsor helyett inkább hintaszéket és csepphintát ajánlok a leendő anyukáknak.

A legtöbb kismama hiúsági kérdést csinál a kismama-lét következményeiből: a plusz kilókból, a megnyúló bőrből, az arcbőr foltosodásából, holott sokkal fontosabb, hogy mi lesz azzal a kisbabával, amelyiknek az anyukája nem mozog eleget, amíg állapotos.

Amikor nagyanyáink még szekéren zötyögtek, kapáltak, és sepregettek, lehajoltak egy vödör krumpliért, kihúzták a répát a földből, a szekrény tetejére dugták az értékeket, kiszaladtak a kertbe, a pincébe, le-föl ugráltak a tűzhely mellett, akkor a pocaklakó kisbabák rengeteg mozgásos ingert kaptak.

A mai magzatok leginkább annak a veszélynek vannak kitéve, hogy az anyukájuk nem mozog eleget. Nem zötyög a villamos, tolják a bevásárlókocsit, amit vásároltak kocsival viszik haza, a lift felviszi az emeletre, porszívóznak, a zöldséget a hűtőpultból veszik elő, és inkább semmit nem raknak a polc tetejére.

A magzat idegsejtjei gyorsan sokasodnak. Az idegsejtek információkat fogadnak be a test érzékelőrészecskéitől, és információkat küldenek szerteszét a testbe. Ha a magzat reagál egy ingerre, és ez a folyamat sokszor megismétlődik mert fontos és hasznos a mindennapokban, akkor az idegrendszer megőrzi ezt a tudást, hogy bármikor tudja ezt alkalmazni vagy a későbbiekben törölni, de ehhez nagyon sok „megerősítésre” van szükség. Pontosan, mint verstanuláskor, ugyanúgy memorizálja az agy a mozgásos  mintákat, amiket az anya mozgására a baba teste reagál.

A mai kis magzatok nem kapják meg a megfelelő minőségi és mennyiségi ingereket az anyaméhen belül, ezért ők eleve hátránnyal indulnak a mozgásfejlődés rögös útján. Az orvos, a védőnő, aztán már a szülői is aggódik, hogy a gyerek még nem fordul át a hátáról a hasára, nem nézegeti a kezeit, túl nyugodt, utál hason lenni, nem akar kúszni, nem tudja a fejét tartani ülőhelyzetben, petyhüdtek az izmai, vagy épp nagyon feszesek stb.

De miért is akarna mozdulni, amikor az ő mozgástankja nem töltődött fel! 

Azzal, ha sétálsz, a baba „zötykölődik” a magzatvízben. De inkább villamosra ülünk, vagy autózunk sétálás helyett. 
Ha sepregetsz és jobbra-balra mozdul a törzsed, a magzatod is a lendülettől megindul jobbra vagy balra, és lehet ki is repülne, ahogy a seprű nyomán száll a por, ha nem tompítaná ezt az ingert a magzatvíz, és nem fogná meg a magzatburok és az anya teste. Ilyenkor tanulja meg, hogyan kell megfeszítenie a kis testét, illetve ha “hozzáütközik” az anya testéhez belül, akkor az énhatárait is tanulja. Idekint ez lesz majd egy jó alap egy átforduláshoz, később az üléshez. De manapság már inkább porszívózunk, de a porszívó is megy már magától sok háztartásban. 
Ha lehajolsz, guggolsz, hirtelen mélységet váltasz, akkor a magzatod is liftezik odabent, ez az ő mélységérzékelését segíti meg. Ez kell ahhoz például, hogy ne legyen rosszul attól, ha például apukája a levegőbe dobálja, vagy tudja érzékelni ha épp elesik.
Remélem, kezded érteni, hogy miként hat a te mozgásod a babádra, és hogy mit veszítenek el a magzataink azzal, hogy ennyire kényelmes a világunk.

Valójában egy kisbabának nem 12-15 hónapja van járni tanulnia, hanem 12+9 !!! Ugyanis az anyaméhben töltött aktív időszak vagy inaktív időszak is számít ! 

Az anya mozgása sajnos nem olyan a baba idegrendszerének, mint amikor autót tankolsz. Lehet, nincs pénzed, és félig tankolod meg, de attól a kocsi fél útig még el tud menni. Viszont nem mindegy, milyen benzint teszel a kocsiba. Ha szennyezett a benzin, rángat az autó. Ha benzin helyett dieselt tankolsz, akkor a kocsidnak annyi. Heti két zumbaóra, kismamatorna vagy súlyemelés nem fogja azt a mennyiségű és jó minőségű benzint tolni a kisbabád idegrendszerébe, ami elegendő lenne ahhoz, hogy normál lefolyású legyen a mozgásfejlődése.ugyanis annyira védik már a kismamákat, hogy semmi hagyományos mozgásformát nem csinálnak.  Tiltják a guggolástól, holott régen guggolva mostak. Tiltják a “súlyemeléstől” holott régen cipelték a mosott ruhát, a krumplisvödröt stb. Ne csináljanak hirtelen mozdulatokat, pedig a sepregetés az hirtelen mozdulatok sora. Ezek mind mind mozgásos információk voltak a baba idegrendszere számára !

A mozgáshiányos életmóddal a kisbaba tehát  nemcsak egy-hatodáig töltött tankkal indul útnak, a teli tank helyett, de még csak nem is jó minőségű az a benzin. Ráadásul ágyra ítélt kismamák még kevésbé tudják, hogy mit is csináljanak.

Ezért szoktam ajánlani a hintaszéket, forgószéket és a kettő vegyítését: a csepphintát. Ugyanis az idegrendszernek nem csak a kettőt jobbra, kettőt balra, szökkenj előre majd hátra ingerre van szüksége !  A hintában nem csak előre és hátra lehet lökdösni magadat, hanem jobbra és balra, lehet körben forogni (nem kell meghánytatni magad, azért erre figyelj! 🙂 Nagy ívben, kis ívben. Ha a férjed hintáztat, vagy a nagyobb tesóval játszátok azt hogy egy kicsit ő hintázik, majd utána apa hintáztatja anyát a kistesóval, akkor ez a családi kötelékeket is erősíti, nem csak a kisbaba idegrendszerében az ingerfeldolgozó egységeket. Egyébként, ha elkezded unni a hintázást, akkor nézz olyan filmeket is, ahol sokat ugrálnak, futnak, tornaközvetítéseket, ugyanis a test akaratlanul is megfeszül, leutánozza mikromozgásokkal ha más mozgását követjük szemmel. Még a lélegzetünk is egy pillanatra el szokott akadni, hogy vajon leesik-e a tornász a gerendáról, vagy aranyat szerez. Megfigyelheted, hogy te is nyújtózól, hogy elkapd a felemás korlátot, behúzod a nyakad, amikor fejest ugranak, akaratlanul is rúgásra feszül a lábad egy focimeccs nezésekor, és megfeszül a tested, amikor bunyózókat látsz. 

Bízom benne, hogyha megértetted ennek a cikknek az üzenetét a te mozgásod, és a kisbabád idegrendszerének fejlődése között, akkor ennek tudatában már meg fogod tudni találni a legmegfelelőbb edzőtermi és mindennapi mozgásformákat, amikkel a babád fejlődését és a te nyugodtabb kismamalétedet segítheted!

Hová küldhetem neked a tanulmányt?

Hamarosan küldöm a tanulmányt e-mailben, ha nem találod, ellenőrizd a spam mappát is!