Egyik kis kliensem a legjobb gyerek volt az óvodában. Bármit megevett, ha megütötték soha nem ütött vissza, végtelen türelme volt, de valami nem volt rendben nála. Tompa volt. Lassan fogta fel, amit mondtak neki, ha evett, két szájra tömte az ételt, csurgott az állán a leves, az orrából a takony, és mindig rengeteget kellett rá várni.
Másik kis kliensem szintén a legjobb gyerekek közé tartozott, hihetetlenül pedáns volt, elsőnek volt kész az öltözködésben, ott állt az óvónénik mellett. Csak akkor volt baj, ha sétáltak, nem volt hajlandó megfogni senki kezét, nem akart leülni senki mellé, nem festett, nem homokozott, frászt kapott, ha az arcát víz érte.

A bőrön keresztüli érzékelés meghatározza a viselkedésünket, az érzelmi reakcióinkat. Megcsíp valami megvakarjuk, ha, fázunk, felöltözünk, ha idegenek közelednek, összehúzzuk magunkat, ha megsimogatnak, ellazulunk.
De ha az érzékelési rendszer túlérzékeny, akkor a legtöbb érintés kellemetlen, ijesztő, kényelmetlen lehet, vagy ha alul működik, akkor épp, hogy figyelmen hagyja az érintéseket. Az első esetben a gyerek kerüli az érintéseket. A környezete azt mondja: fél az állatoktól, válogatós, front van és most nyűgös, nem engedi, hogy megfésüljük, általában fél az idegenektől. A második esetben a gyerek nem veszi észre az őt fenyegető dolgokat, mindennek nekimegy, vagy lesérül, de meg se kottyan neki. Aztán vannak azok a gyerekek, akiket gyakran ön és közveszélyesnek tartunk, mert állandóan keresi az ingereket, lökdösődik, szándékosan összekoszolja magát, belemegy a sárba, úgy eszik, hogy telitömi a száját stb.

Ha az érzékelési rendszer jól működik, az idegrendszer felismeri az ingereket, össze tudja kötni emlékekkel, hogy hol éreztük már, és értelmezni is tudjuk, hogy miként kell rá reagálni. Ha viszont zavar lép fel az erőben, akkor szokatlan viselkedésminták alakulhatnak ki, ami megnehezíti a gyerekek életét, és azokét is, akik velük élnek.

Lehet ezzel valamit kezdeni, vagy ez egy életen át így marad? A reflexjógában az érzékelési zavarokra is odafigyelek, apró trükkökkel lehet az érzékelő rendszert edzeni, és felépíteni egy egészségesebb kapcsolatot a központi idegrendszer és a perifériás idegrendszer között.

Ha még többet szeretnél erről tudni, akkor csatlakozz a Reflexjóga – Csige Bogi facebook zártcsoporthoz, vagy megtalálsz a hello@csigebogi.hu emailcímen.

Hová küldhetem neked a tanulmányt?

Hamarosan küldöm a tanulmányt e-mailben, ha nem találod, ellenőrizd a spam mappát is!