– Csoda történt velem! Meggyógyultam! Csoda történt velem, baromi nagy csoda! Jézus csinálta! Szökdécseltem, végeztem a munkámat. Egyszer csak ott termett és meggyógyított. Volt üzlet, nincs üzlet. Egy pillanat alatt odalett a megélhetésem. Azt sem mondta: fapapucs, csak hogy megtisztultál.

– Hát menj oda, és mondd meg neki, hogy újra leprás akarsz lenni!

– Azt megtehetném uram, igen, igen. Gondoltam odamegyek hozzá, megkérem, hogy egy kicsit nyomorítsa meg az egyik lábam munkanapokra. Az elég szánalom gerjesztő. Mégiscsak nem lepra, az elég szar dolog.

(Monty Python: Brian élete c.film)

 

A betegségeket tragédiaként éljük meg. A traumáinkat valami gonosztól eredeztetjük. Valamiféle büntetésként aposztrofáljuk. Azt hisszük, hogy a gyógyulás automatikusan jobb életminőséget hordoz magában, ezért eljárunk orvoshoz, pszichológushoz, mindenféle terapeutához alternatív és hagyományos gyógyászokhoz. És a terápia nem működik, vagy csak nehezen, vagy visszaesünk, vagy valami új problémával, traumával kell szembenéznünk….Amikor már épp jöttünk ki belőle…

A betegségeinkhez, a traumáinkhoz ugyanolyan előnyök fűznek bennünket, mint a leprást a munkakereset miatt a betegségéhez. Megszűnik a betegség, megszűnik a munka.

Á, ez csak egy vicces jelenet. Hol lenne ténylegesen előny a betegség?

Nézzünk egy egyszerű példát: megfázunk. Ha megfáztunk, kivehetünk egy kis fizetés nélküli szabadságot. Döglődhetünk otthon, és nem hal bele a család: hiszen hirtelen kiderül, hogy a szendvicset a párunk is el tudja készíteni, hogy a gyerek egyedül is be tud pakolni a táskájába. Milyen más előnyei vannak? Panaszkodhatunk a betegségünk kapcsán, ami megemeli a szociális kapcsolódásainkat. Figyelmet kapunk, tanácsokat, gondoskodást. Természetesen ennek ára van. Az, hogy mi magunk közben irtó rosszul érezzük magunkat. Hasogat a fejünk, mar a torkunk, folyik az orrunk, elmegy a hangunk….Csak annyira leszünk rosszul, amilyen nehéz lett volna számunkra szabadságot kérni minden szinten minden szereplőjétől az életünknek. Minél nehezebben valljuk be, hogy pihenni kellene, törődésre vágyunk, annál nagyobb erővel csap le ránk a járvány, a fertőzés, annál könnyebb bármilyen betegségbe belezuhanni.

A nátha példáján jól látható, hogy egy kis megfázás mennyi előnyt gyárt: tud gondoskodást hozni, megértést, csendet, békén-hagyást, döglődést, figyelmet, szabadságot. De milyen előnyöd származhat egy rákos megbetegedésből, egy hízásból, egy traumából, egy Parkinson-kórból, egy klausztrofóbiából?

Mindig, MINDIG van valami előnyöd a betegségeidből, traumáidból! És ezek a fel nem tárt előnyök azok, amik benne tartanak téged a betegségben legyen szó lelki vagy fizikai betegségről.

Ha te azt élted meg gyerekkorodban, hogy nem vesznek észre, akkor te látható akarsz lenni! Remek lehetőség, hogy meghízz. (hamarosan olvashatod N. esettanulmányát)

Ha te egész életedben átadtad az életed felett az irányítást, és az évek során már feladtad, hogy visszaszerezd, akkor remek lehetőség egy kis Parkinson kór! (hamarosan olvashatod S. esettanulmányát)

Ha te folyamatosan azt éled meg, hogy a nőiesség rád nézve veszélyeket hordoz, nem lenne praktikus lemetszetni a melled? (hamarosan olvashatod M. esettanulmányát)

Nem csak fizikai betegségek háza táján érdemes szétnézni.

Csodálkozol, hogy a gyerekeid állandóan rendetlenek, és egyszerűen lehetetlen őket útnak indítani? Haragszol rájuk, pedig valójában te nem akarsz útnak indulni? (hamarosan olvashatod V. esettanulmányát)

Kétségbe ejt, hogy a gyerek minden pénzeteket felemészti, mert egyik terápiáról a másikra kell járni vele? De vajon eszedbe jut, hogy amikor megfogant, nem akartad őt? És most meg akarod magad büntetni, és megfizetsz ezért az érzésért? (hamarosan olvashatod J.esettanulmányát)

Minden hajnal rémálom és rettegés, és nem értik az orvosok, hogy miért fullad minden hajnalban a gyerek? Eszedbe jut, hogy amikor várandós voltál, annyi temetésen jártál, hogy elkezdtél attól rettegni, hogy mi lesz, ha te is egyik napról a másikra meghalsz, és minden hajnalban izzadtan keltél a rémálmokból? (hamarosan olvashatod M.esettanulmányát)

Bármilyen előnyöd is származzon egy betegségből, egy traumából, egy élethelyzetből, addig nem fogod tudni elengedni, addig nem igazán tudsz felépülni, amíg nem látsz erre rá. Ahogy a leprás elvesztette a munkáját azáltal hogy meggyógyult, te elveszítheted a figyelmet, a törődést, a beszélgetéseket, a panaszkodási lehetőségeket, a lecseszéseket….mindent elveszíthetsz, amiről azt hiszed, hogy hidat képez közted és a környezeted között.

Tehát, ha elakadsz egy terápiában, érdemes elgondolkoznod azon, hogy milyen előnyeid származhatnak abból a helyzetből, ami miatt felkerestél egy orvost, egy terapeutát. Ha nem találod, szívesen segítek a nyomozásban. Számíthatsz rám: a barátaim Sherlocknak hívnak.

 

 

 

 

 

Elakadt a terápiád és nem érted miért?

Jelentkezz be hozzám felmérésre! Küldj egy e-mailt a hello@csigebogi.hu címre, vagy hívj a  06 20 27 45 452 számon, és kérj időpontot!

Hová küldhetem neked a tanulmányt?

Hamarosan küldöm a tanulmányt e-mailben, ha nem találod, ellenőrizd a spam mappát is!